Ubytování

ČVUT v Praze, stejně jako většina ostatních vysokých škol, poskytuje svým studentům ubytováni na kolejích. Veškeré oficiální informace o ubytováni, jako jsou dokumenty, ceníky, kontakty apod., nalezneš na internetové adrese: www.suz.cvut.cz. Připadne dotazy můžeš osobně řešit se zaměstnanci Správy účelových zařízení.

Nedostal(a) jsem místo na koleji, co mám dělat?

Nezoufej, ještě nic není ztraceno. Stává se, že hodně studentů s nárokem na kolej ubytováni

odmítne a nenastoupí. V průběhu měsíců září, října a dále průběžně probíhá přidělování koleji na neobsazena nebo vracena místa na koleji. Je potřeba důkladně pročíst Scénář ubytování –aktuální verzi najdeš na www.suz.cvut.cz. Pravidelně se informuj na odboru ubytovacích služeb. S pravděpodobnosti blížící se jistotě, dostaneš ubytování ani se nenaděješ.

Mohu se přestěhovat na jiný pokoj nebo změnit spolubydlící(ho)?

Na začátku semestru většinou není pro nove studenty z technických důvodů možné vybrat si

svého spolubydlícího. Pokud se chceš přestěhovat, musíš si během semestru najit někoho, kdo si s Tebou bude ochoten vyměnit místo, a musí s tím souhlasit i Tvůj spolubydlící na původním pokoji. Potom zajdi za hospodářkou koleje, která Ti poradí co dal, a vyřídí potřebné formality. Pokud máš vážné důvody, proč Ti nesedí současny spolubydlící,

a nezníš nikoho, s kým se vyměnit, zajdi za hospodářkou a ona se pokusí udělat, co bude

v jejich silách. Přestěhovat se můžeš kdykoliv, od 1. listopadu, v souladu s aktuálním Scénářem ubytováni.

Správa účelových zařízení

Vaničkova 7, Praha 6 (v areálu strahovských koleji – blok 1),

tel: 234 678 111 (centrální recepce), 234 678 387 (usek ubytovacích služeb).

Koleje Strahov

Vaničkova 7, 160 17 Praha 6

tel.: 234678368

e-mail: hubkas@suz.cvut.cz

www.siliconhill.cz

nejčasteji dvoulůžkové pokoje, společná sociální zařízeni na každém podlaží

buňkový systém s dvoulůžkovými pokoji (blok 8)

Dopravní spojení

ze stanice metra A – Dejvická: bus č. 143 na Koleje Strahov

ze stanice metra B – Karlovo náměstí: bus č. 176 na Stadion Strahov

ze stanice metra B – Anděl: bus č. 191 na Koleje Strahov

ze zastávky tramvaje č. 6, 9, 12, 22, 57, 58,59 lanovkou na Petřin

noční tramvaj č. 57 do zastávky Malovanka

Areál koleji Strahov je umístěn blízko centra města. Díky několika linkám hromadné dopravy se lze za čtvrt hodiny dopravit do kampusu v Dejvicích nebo do budov na Karlově náměstí. Areál je obklopen rozsáhlým komplexem parků a zahrad s Petřínským vrchem (327 m n. m.), což činí ze Strahova ideální místo pro studentský život plny školy, romantiky, ale i bouřlivých oslav a ranního úprku do školy.

V celém areálu žije přes čtyři a půl tisíce studentů. Spolu se službami, které jsou zde k dispozici, je Strahov největším „studentským městečkem“ v zemi. Svým obyvatelům nabízí nejen ubytovaní, ale i řadu možnosti, jak aktivně využit volny čas. Každý z jedenácti obytných kolejních bloků je až překvapivě specificky Svým vnitřním stylem života, na který si musíš zvyknout.

Zájmové místnosti

Zájmové místnosti jsou vybaveny zařízením, o které se starají správci. Jedna se například o televizní místnost, prádelnu, studovnu, kolárnu, horolezeckou stěnu, fotokomoru, hudebnu, dílnu, bastlírnu, výtvarný atelier, posilovnu, kulečník, stolní fotbálek, stolní tenis a řadu dalších. Jejich kompletní seznam a kontakty na správce lze nalézt na: www.siliconhill.cz/co-delame/ a na blokových webových stránkách.

Stravování

Na Strahově je Každý den včetně víkendů otevřena menza a restaurace, kam můžeš zajit na snídani, oběd nebo večeři. Pokud si nevybereš v nabídce menzy nebo máš chuť na něco jiného, je další možnosti občerstveni ve Snack Baru na bloku 1, Restaurace Petřin u bloku 8, samoobsluha u bloku 4 nebo u bloku 7, či noční stravování na baru 10 nebo 11. Za čtvrt hodiny autobusem se dostaneš do hypermarketu Tesco na Andělu (bus 191)

nebo do supermarketu BILLA, případně ALBERT v Dejvicích (bus 143).

Internet

Připojeni k Internetu je provedeno strukturovanou kabeláží (100 Mbit síť). Každý strahovský blok má svůj server, na kterém má Každý uživatel svůj e-mail a prostor pro své webové stránky. Dále je zde řada dalších specializovaných serverů. Nejznámější diskusní server je na adrese localnews.sh.cvut.cz. Zde probíhá mnoho diskusi o životě na koleji, o budoucnosti i současnosti koleji a o věcech, které s tímto souvisejí. Většina studentských organizaci používá tento informační kanál pro propagaci svých akci, proto po připojeni na Internet nezapomeňte tento server navštívit. Informace o klubu Silicon Hill lze najit na SH wiki – http://wiki.siliconhill.cz.

Sportovní vyžití

Nejen vědomostmi a internetem živ je student, a tak je nutné i sportovat. Sportovní vyžiti nabízí posilovny přímo na blocích, jedna velká posilovna se soláriem a masážemi je na

bloku 2 (http://fitcentrum.siliconhill.cz). Dále můžeš využit víceúčelová hřiště před bloky (na hraní fotbalu, volejbalu, basketbalu, beach voleyballu a dalších her). Na hřištích se pořádá Strahovská fotbálková liga (http://www.strahovskaliga.cz). Na bloku 5 je možné vyzkoušet horolezeckou stěnu. Pod tribunou se na Strahovském stadionu nachází plavecky bazén a hned vedle je sportcentrum s kurty na squash. V širším okolí nalezneš posilovnu (naproti firmě NH-Car) a další sportcentrum se soláriem a saunou se nachází na Malovance.

Hned za kolejemi začíná Petřínský park, který vyzývá k proběhnuti, nebo k romantické procházce. Kousek za stadionem je také park Ladronka, kde se můžeš vydovádět na in-line bruslích, zaběhat si nebo si odpočinout.

Studentské organizace

O kolejní život se stara klub Sillicon Hill, který zajišťuje provoz studentské internetové sítě na jednotlivých blocích. Dále je zde několik dalších klubů, jako například STOH (klub stolních her), Audiovizuální centrum (AVC), Výtvarka a Čajovna.

Co dalšího?

V areálu koleji Dále najdeš poštu, zatravněné plochy pro relaxaci, počítačový obchod a také velkou asfaltovou plochu ( které nikdo neřekne jinak než „Buzerák“), na které se pořádají různé festivaly nebo koncerty.

Copycentrum

V bloku 1 je copycentrum, které kopíruje opravdu levně, černobíle i barevně, nabízí termovazbu, kroužkovou vazbu, laminování, prodej papírenského zboží, jízdenek a další.

Provozní doba:

Po–Čt 07:30–20:00

Pá 07:30–15:00

Koleje Podolí

Na Lysině 12, 147 45 Praha 4

tel.: 224 105 111

e-mail: makulova@suz.cvut.cz

www.pod.cvut.cz

buňkový systém s jedno, dvou a třílůžkovými buňkami (bloky A, B)

jedno, dvou, třílůžkové pokoje se společným sociálním zařízením a kuchyňkou na každém

podlaží (bloky D, E)

jedno a dvoulůžkové pokoje se společným sociálním zařízením v nově zrekonstruovaných

blocích C a F

Dopravní spojení

stanice Pražského povstání (metro C), pak asi sedm minut směrem k České televizi

zastávky tramvaje č. 3, 17, 21, 52 – Podolská vodárna (noční linka 52)

tramvaj č. 18 či autobus 193, 505, 510 a 504 – Pražského povstání (noční linka 53)

přímo ke koleji jezdi autobus 148.

Koleje Podolí najdeš v Praze 4 nedaleko České televize, v blízkosti atletického stadionu Děkanka. Areál koleji je celkem rozlehly, najdeš tu i místo pro venkovní relaxaci. Využit toho můžeš v teplejších obdobích roku, kdy je možnost půjčovaní grilů nebo posezeni u venkovního krbu. V areálu probíhá každoročně studentský festival MEZI BLOKY a další akce pořádané studentským klubem Pod-O-Lee jako Sportovní Pod-O-Day či sváteční Podolské Vánoce přicházejí. V areálu koleje je možnost zaparkovat svůj osobni vůz

a ve vybaveni koleje nechybí ani prádelny, sušárny, studovny či kufrárna a další kolejní místnosti pod studentskou správou.

Stravování

Obědy a večeře zajišťuje podolská menza (ve stejné budově je i bufet). Pokud rad(a) posedíš

v hospůdce s přáteli, tak v areálu se jedna taková nachází: U Dna (kuřácká, blok C). Možnost

drobného nákupu zajišťuje prodejna Honzík (suterén bloku B). V případě, že jsi milovník čajů

a vodních dýmek, tak na bloku A má nově sídlo čajovna Nargila Club Hrob. Nad stanici metra C – Pražského povstání je nedávno otevřené Tesco express, které má otevřeno Každý den do 22 hod.

Internet

Všechny bloky mají strukturovanou kabeláž (100Mbit síť). Klub Pod-O-Lee vlastni a spravuje e-mailový server, na kterém má Každý uživatel e-mailovou schránku. Prostor pro webové stránky je na serveru, který taktéž spravuje klub. Pro obyvatele koleje je k dispozici i diskusní server (news.pod.cvut.cz) nebo nověji založené fórum (forum.pod.cvut.cz). Na bloku C se nachází vybavena počítačová učebna s připojením na internet a plátnem vhodným k projekci. Rovněž je zde možné tisknout na klubové tiskárně. Počítačová učebna je jednou ze služeb, kterou klub Pod-O-Lee svým členům poskytuje.

Sport

Ke sportu jsou v areálu k dispozici dvě venkovní hřiště s umělým povrchem, kde si můžete zahrát různé kolektivní sporty. kolejní místnosti na blocích nabízí další aktivní trávení volného času, je zde k dispozici: fotbálek, kulečník či ping-pong. Dalším důležitým článkem je hojně využívané Sportoviště spravované klubem v budově menzy, (http://sportoviste.pod.cvut.cz). Ve Sportovišti si lze zacvičit v posilovně, tělocvičně nebo na malém boulderu a nechat se pote namasírovat v masérně. V nabídce služby jsou i pravidelně pořádané kurzy kondičního posilovaní, jógy či zumby. Dále se ve Sportovišti pořádají i akce typu „Jak cvičit“ či semináře o zdravé výživě pod vedením školených odborníků.

Hudebna

Na bloku B byl v nedávné době uveden v život projekt Hudebna, kam se mohou jit odreagovat hudebně nadaní jedinci. Rozšířila se tak nabídka služeb poskytovaných klubem. Hudebnu tvoří vybavena a odhlučněna místnost pro hudební produkci a trénink nejen pro jednotlivé zapálené muzikanty ale i hudební skupiny.

studentské organizace

O kolejní život se stara, jak už jste jistě zjistili, kolejní klub Pod-O-Lee, který mimo jiné zajišťuje provoz studentské internetové sítě na jednotlivých blocích.

http://www.pod.cvut.cz

Hlávkova kolej

Jenštejnská 1, 120 00 Praha 2

tel.: 224 916 533

e-mail: hlavkova@suz.cvut.cz

jedno až dvoulůžkové buňky, příslušenství se sprchou na buňce

na každém patře kuchyňky

Dopravní spojení

metro B, stanice Karlovo náměstí

bus č. 176, stanice Karlovo náměstí

tramvaj č. 3, 14, 18, 22, 24, stanice Karlovo náměstí

Hlávkova kolej je relativně malá (je zde ubytováno asi dvě stě padesát studentů) a nachází se v samém centru města. Najdeš zde většinou dvoulůžkové pokoje, které tvoří buňky po dvou (na každé buňce máš k dispozici WC, sprchu, a ledničku). V každém patře najdeš jeden jednolůžkový pokoj a kuchyňku s mikrovlnnou troubou a sporákem. Kromě vařeni se můžeš zabavit ještě v posilovně, ve společenské místnosti s TV a kulečníkem.

Internet

Připojeni k Internetu je provedeno strukturovanou kabeláží (100 Mbit síť).

Masarykova kolej

Thákurova 1, 160 41 Praha 6

tel: 233 051 111

e-mail: masaryk@suz.cvut.cz

www.mk.cvut.cz

dvou a třílůžkové buňky

dvoulůžkové partnerské pokoje s vlastním příslušenstvím

Dopravní spojení

metro A, stanice Dejvická

tramvaj č. 20, 26, stanice Thákurova (noční tramvaj 51)

Masarykova kolej se nachází těsně vedle Evropské ulice, pět minut chůze od stanice Dejvická a vysokoškolského areálu ČVUT a VŠCHT. Kolej byla nově otevřena pro studenty v roce 1998 po kompletní rekonstrukci. Vstup do pokojů a studoven je řešen elektronickými zámky na čipovou kartu. Pobývá zde téměř sedm set studentů, z nichž přibližně polovina je z cizích zemi.

Stravování

přímo v budově najdeš menzu, která vaří přes týden dvě jídla k večeři a o víkendu jedno jídlo

k obědu a jedno k večeři (o víkendu se večeře nevaří). Dále poskytuje snídaně po cely týden. Nabídku doplňuje Akademická restaurace.

Internet

Připojeni strukturovanou kabeláží (100 Mbit síť), na požádaní máš k dispozici zásuvky pro notebooky ve studovnách.

Vybavení koleje

Mezi další vybaveni patři satelit, uzavřené parkoviště v areálu koleje, fotokomora, několik studoven, sklady pro studenty, pračky, ping-pong, gril aj. O tyto místnosti se stara skupina správců z řad studentů, kteří úzce spolupracuji s vedením koleje.

Sportovní vyžití

Najdeš zde nově vybavenou posilovnu a malou tělocvičnu, kde se několik dni v týdnu cvičí aerobic.V blízkém okolí najdeš Sportovní centrum Kotlářka a řadu posiloven.

Studentské organizace

O kolejní život se stara klub Masařka. Na koleji působí klub International Student Club (ISC), jehož

posláním je pomoci zahraničním studentům, kteří přijíždějí na ČVUT v rámci programu.

Zábava

máš k dispozici klub s tanečním parketem, který je vybaven kvalitní audiotechnikou. Pokud jsi zde ubytovaný(a), můžeš si klub včetně audiovybavení zapůjčit pro pořádaní vlastni akce (diskotéka, turnaj v šipkách či stolním fotbale, setkáni přátel atd.). Mimo klub lze zchladit žízeň i v pivnici, která sousedi s klubem. V okolí není rozhodně nouze o hospody (např. Pod Loubím, Krab, Oáza, Studentská, Carbon…). www.mk.cvut.cz – klub Masařka

Dejvická kolej

Zikova 19, 160 00 Praha 6

tel.: 224 310 583

e-mail: sinkule@suz.cvut.cz

jedno až třílůžkové buňky

společná sociální zařízení a kuchyňka na každé buňce

Dejvická kolej se nachází 400 metrů od stanice metra A, tramvajové a autobusové zastávky Dejvická. Nedaleko koleje je Národní technická knihovna, fakulty stavební, strojní, elektrotechnická i informačních technologií a Masarykův ústav vyšších studií. Poblíž se také nachází tři menzy – Technická, Studentský dům a Masarykova kolej.

Společenské prostory sdílíme se Sinkuleho kolejí. Naše koleje spolu sousedí a spolupracují v rámci klubu Sincoolka.

Sinkuleho kolej

Zikova 13, 160 00 Praha 6

tel.: 224 311 446

e-mail: sinkule@suz.cvut.cz

http://www.sin.cvut.cz/

jedno až čtyřlůžkové pokoje

společná sociální zařízení a kuchyňka na každém patře

Dopravní spojení

metro A – stanice Dejvická

tramvaj č. 8, 20, 26, 51 (noční linka) – zastávka Vítězné náměstí

autobus č. 107, 116, 119, 143, 147, 160, 161, 180,206, 218, 254 – zastávka Dejvická

Kolej se nachází na ideálním místě, necelých 300 metrů od stanice metra A, tramvajové a autobusové zastávky Dejvická. Máme to kousek do Národní technické knihovny, fakulty stavební, strojní, elektrotechnická i informačních technologií a Masarykova ústavu vyšších studií. Poblíž se také nachází tři menzy – Technická, Studentský dům a Masarykova kolej.

Co dál nabízíme?

K dispozici je multimediální místnost, která je volně přístupná všem studentům, posilovna, fotbálek, kolárna, připojení k internetu a mnoho dalšího. Nejlépe to člověk pozná, až když se k nám nastěhuje. Klub Sincoolka Tě zve do svých řad.

Studentské organizace

O kolejní život se stará klub Sincoolka, který také zajišťuje provoz počítačové sítě. Stránky klubu najdeš na adrese www.sin.cvut.cz .

Kolej Orlík

Terronská 6, 160 00 Praha 6

tel.: 224 311 240

e-mail: orlik@suz.cvut.cz

www.ok.cvut.cz

jedno a dvoulůžkové pokoje s vlastním příslušenstvím

Dopravní spojení

metro A, stanice Dejvická

Kolej Orlik se nachází v Dejvicích v ulici Terronská (stejně jako Bubenečská kolej), asi

deset minut od metra a maximálně deset minut pěší chůze od školy. Orlik byl v zimě na přelomu let 2003/2004 kompletně zrekonstruován. Pobývá zde kolem sto sedmdesáti

studentů – Orlik je zkratka koleji rodinného typu.

Vybavení koleje

K dispozici máš klubovnu se stolním fotbálkem.

Sportovní vyžití

Najdeš buď ve fitcentru přímo v budově, nebo na hřišti před Pětníkem (hospoda, ve které jsi

do pěti minut a kde perfektně vaří), na školním hřišti základní školy ve vedlejším bloku nebo

na hřišti Bubenečské koleje.

Zábava

Každoročně se na koleji Orlik pořádá kolejní fotbálková liga (http://fotbalek.ok.cvut.cz) a alespoň jednou do semestru se zde koná „kolejní seznamovací Party“. Aktivním a zábavy chtivým studentům akce jednou za semestr nestačí, a tak se jistě bude hodit požehnané množství hospod v okolí. Až se budeš vracet na kolej noční tramvaji, jistě oceníš blízkost stanice Hradčanská. O kolejní život se stara klub Orlik, který Dále zajišťuje provoz počítačové sítě.

www.ok.cvut.cz – stránky klubu Orlik.

Bubenečská kolej

Terronská 28, 166 00 Praha 6

tel.: 224 311 105

e-mail: bubenec@suz.cvut.cz

www.buk.cvut.cz

třílůžkové pokoje, společná sociální zařízení

kuchyňka na každém patře

Dopravní spojení

metro A, stanice Dejvická

tramvaj č. 2, 8, 26 stanice Vítězné náměstí (noční tramvaj 51)

tramvaji č. 20, stanice Lotyšska

Na Bubenečské koleji působí klub Buben, který spravuje počítačovou síť (100 Mbit)

www.buk.cvut.cz – stránky klubu Buben.

Síť a Internet: Po zaregistrování se u správce sítě na příslušném patře Ti bude k dispozici

připojení k internetu (nyní nově i přes Wi-Fi). V rámci interní sítě si lze naladit i digitální

televizi v experimentálním provozu.

Studovna: Členové klubu mohou využívat studovnu s počítači v přízemí, projektorem a

tabulí s fixy. Vhodné a klidné místo nejen pro samostudium, ale i pro kolektivní přípravu. Ve

studovně je neustále k dispozici také moderní barevná tiskárna a kopírka (formát A4 a A3)

za výhodné ceny.

Klubovna: Nebyla by to pořádná kolej a studentský klub bez své klubovny. Místnost patří

sice SÚZ, ale veškeré vybavení patří klubu. A není toho málo, co zde můžeš najít a využít. K

sezení slouží židle a pohodlná sedací souprava. Pro trávení volného času jsou zde k dispozici

dva stolní fotbálky, kulečník a šipky a lze si také zapůjčit něco ze široké nabídky stolních her.

Jistě nepřehlédneš čtyřmetrové plátno a full HD projektor, díky nimž můžeš v rámci

filmového klubu každý týden zhlédnout zajímavý film. Pro aktivní členy klubu je navíc k

dispozici Xbox a Kinect. Pořádají se zde akce (viz níže) a k zapůjčení je i velký gril.

Posilovna: Pro každého člena klubu, který by se chtěl jen lehce protáhnout nebo si dát

pořádně do těla po náročném dni ve škole, se nachází v suterénu výborně vybavená

posilovna.

Akce:

Jak již bylo naznačeno, klub pořádá během roku několik větších i menších akcí, aby

byl každý student živ nejen studiem, ale také trochou té kultury. Takže ve zkratce ty největší:

Akce prvák (seznamovací party na začátku školního roku, poznej klub a své sousedy),

Vánoční večírek (konec semestru, Vánoce za dveřmi, výborný domácí svařák a cukroví přijde

jistě vhod),

MayDej (sportovně-společenská akce pořádaná spolu s dalšími kolejemi na

začátku května),

Vypusť to z hlavy! (rozloučení se školním rokem a kamarády u grilu a piva).

Ubytování v Kladně

V Kladně se sice nachází Fakulta biomedicínského inženýrství, koleje ČVUT bys tady ale hledal

marně. Pokud studuješ na FBMI a nechce se Ti dojíždět z koleji z Prahy, můžeš se ubytovat třeba tady.

DM SPŠS

Cyrila Boudy 2953, 272 01 Kladno

tel.: 312248001

www.sosik.cz/uvod/ubytovani

Maji zde dvou a třílůžkové pokoje se společným sociálním zařízením, klubovnu s televizi nebo

multimediální studovnu (projektor, plátno, skener, kopírka, tiskárna), kuchyňku (ale vařit zde

nemusíš – snídaně: 32 Kč, obědy nebo večeře: 48 až 52 Kč), Internet, hudební zkušebnu, tělocvičnu, posilovnu, ping pong a Sportovní hřiště. Toto ubytovaní se nachází v centru města, do budovy FBMI je to cca 500 m. Dostaneš se sem z Prahy (Dejvická) autobusem do Kladna, když vystoupíš na zastávce Gymnasium, je to už jen kousek.

O ubytovaní na DM SPŠS rozhoduje jeho vedeni na základě podané přihlášky, kterou si můžeš vyzvednout např. při zápise na FBMI přímo v budově DM SPŠS (přihláška je k dispozici na vrátnici) nebo na www.sosik.cz//index.php/?gdo=dokumenty.

Platí se zde asi 2150-2750 Kč měsíčně dle typu pokoje.

GDM

5. května 1870, 272 01 Kladno

tel.: 312243165, 312243166

Zde najdeš třílůžkové pokoje se společným sociálním zařízením v každém sektoru (časti patra), společnou kuchyňku (ale ve zdejší jídelně Ti uvaří po předloženi průkazu studenta ČVUT cca za 35 Kč oběd), společenskou místnost s TV. Do budovy FBMI je to cca 300 m. Dostaneš se sem z Prahy (Dejvická) autobusem do Kladna, když vystoupíš na zastávce Sitna – přímo před budovou FBMI.

Cena: asi 2600 Kč/měsíc.

Studentské organizace

V obou ubytovacích zařízeních v Kladně působí kolejní klub BION (centrála na DM Cyrila Boudy). Provozuje zde počítačovou síť a poskytuje svým členům služby jako např. tisk, kopírovaní, skenování. nabízí pro své členy webový prostor a e-mailovou schránku. Dále také pořádá Sportovní turnaje a různé společenské akce (Ples FBMI, Majáles Kladno)

Volný čas a Kladno

Kladno Ti nabízí mnoho aktivit na odreagování a je jen na Tobě, jakou z nich využiješ. Od návštěvy středočeského divadla Kladno či koncertů DK Kladno, přes různé Sportovní aktivity (aquapark, hřiště…) až po objevování některé z mnoha hospod v okolí. Některým studentům stačí ke štěstí i počítač s připojením k Internetu nebo společenská místnost vybavena televizi. A také není žádný problém zajet se bavit třeba do Prahy – na Dejvickou se dostaneš v pohodě za čtyřicet minut…

www.bion.cvut.cz – kolejní klub BION

http://wiki.bion.cvut.cz – studnice vědomosti  • Nastala chyba, události nemohou být zobrazeny. Omlouváme se.