Studentská krev potřebuje Tvoji pomoc!

Chodíš darovat krev? Chtěl by jsi to zkusit, ale máš strach z nemocnice a tak podobně? Nebo prostě jsi z nějakého důvodu z dárcovství vyloučen? Podpoř studentský projekt!

MYŠLENKA PROJEKTU

Dobrovolné dárcovství krve (nemotivované peněžitou částkou) je znakem moderní zodpovědné společnosti. Dárci krve jsou neocenitelnou pomocí při boji s různými nemocemi, kde je krev nebo její složky potřeba. Cílem našeho projektu „Studentská krev“ je oslovit mladé lidi z řad studentů vysokých a středních škol ve věku 18 až 26 let (+ prezenční forma PhD. studia) a atraktivní formou je seznámit s problematikou dárcovství krve. Chtěli bychom mladé lidi motivovat k tomu, aby se stali pravidelnými bezpříspěvkovými dárci krve na transfúzních odděleních (fungujících při nemocnicích v ČR). Dle vyjádření primářů transfúzních oddělení je stále potřeba získávat právě tuto skupinu dárců, kteří by postupně nahradili stárnoucí generaci pravidelných dárců.

PRŮBĚH PROJEKTU

Student, který daruje dobrovolně krev, či krevní složky na kterémkoliv transfúzním oddělení v ČR ve stanoveném období (bude přesněji určeno, předpoklad od listopadu 2014) získá drobný dárek. V předchozích ročnících se vždy jednalo o triko s logem akce Studentská krev. Tričko, jako symbolická odměna, je ze strany mladých dárců velice kladně hodnocena. Výdej triček (předávání z ruky do ruky) je rovněž založen na dobrovolnictví ze strany studentů, studentských organizací, nebo jako v minulém roce, i oblastních spolků ČČK.

Minulý ročník Studentská krev byl primárně organizován studentskými organizacemi, které jsou součástí Studentské unie ČVUT, Studentské unie UK a také Stavovské unie studentů VŠB – TU Ostrava. Výdejní místa odměn (trika s logem akce a vouchery) byly nově rozšířeny o Oblastní spolek ČČK Praha 1 a OS ČČK Ostrava. Osvědčená je i navázaná spolupráce s transfuzními odděleními především v Praze (FNKV, VFN, ÚVN, ÚHKT, FTN) a Ostravě (FNO). Projekt má již pětiletou tradici a do ročníku 2012/2013 se bezplatným dárcovstvím krve zapojilo 350 studentů (prvodárců: 250, pravidelných: 100).

Během trvání akce se konají odborné přednášky na půdách vysokých škol nebo ve studentských klubech, kterou jsou vedené lékaři z transfúzních oddělení. Neméně důležitou částí projektu jsou i návštěvy transfúzních oddělení ve skupinkách (max. 5 osob), které doprovází zkušený student – dárce. Tyto skupinky jsou cílené hlavně pro lidi, kteří ještě zkušenosti s darováním krve nemají – tedy jedná se především o prvodárce. Ale mohou se zapojit i dárci, kteří prostě jen nechtějí ten den jít sami :-) .

Nyní je projekt Studentská krev ve fázi, kdy shání podporu od Vás – od lidí. Připravili jsme odměny v rámci našeho projektu na platformě hithit.com. https://www.hithit.com/cs/project/890/studentska-krev

Za příspěvek můžete získat placku, magnetku anebo tričko limitované série našeho projektu. Připravují se ještě odměny v podobě základů první pomoci a bude možnost pořídit si falešnou krev ;-) . Podpořit nás můžete i jen minimální částkou, za kterou se dostaví dobrý pocit, stejně tak za sdílení našeho projektu ostatním lidem. Dosažením cílové částky pomůžete projektu Studentská krev odměnit ty, kteří pomáhají druhým.

Kontakty na projekt:

Web: www.studentskakrev.cz

FB: www.facebook.com/studentskakrev

e-mail: info@studentskakrev.cz

Podpořte nás na hithit.com: https://www.hithit.com/cs/project/890/studentska-krev

Akce Studentská krev se dostala do podvědomí již hodně lidem a doufáme, že další ročník napomůže propagaci i do dalších univerzitních měst. Cílem této akce je motivovat mladé lidi (studenty) k prvnímu kroku darování, důležitosti právě bezpříspěvkového dárcovství krve, aby se posléze stali pravidelnými dárci krve a krevních složek na transfúzních odděleních.