Vznikne pražská polytechnika!

Ani největší optimisté toto nečekali! Plán na znovuspojení všech bývalých částí ČVUT se pomalu rozjíždí! ČVUT + ČZU + VŠCHT + VŠE = velké ČVUT!

Ano, o myšlence spojení VŠCHT a ČVUT se potají diskutuje již dlouho. Těmto myšlenkám nahrává především geografická poloha obou škol, kdy budovy ČVUT dokonale obklopují menší VŠCHT, společně s administrativními, stravovacími a ubytovacími provozy by vznik ucelený kampus s jedním vedením. Ale až takto obří akci nikdo nečekal!

Nicméně, vzhledem k nutným úsporným opatřením, požadovaných novou vládou, se plán výrazně zvětšil. Spojí se dohromady všechny vysoké školy, které vznikly odlukou (či přerodem) od ČVUT v 50. letech. Jejich zvláštnost, udělování inženýrského titulu, pro ekonomické obory netradiční, tak již nebude jen z historických důvodů. Vznikne tak v hlavním městě dominantní univerzita, která bude mít přes 65 tisíc studentů (ČVUT i ČZU po 22 tisících, VŠE 20 tisíc a VŠCHT 3 tisíce), čímž hravě porazí Masarykovu univerzitu (37 tisíc) či doposud výrazně vedoucí Univerzitu Karlovu (53 tisíc).

Pro drtivou většinu akademiků je tato informace zcela nová, takže ji odmítli komentovat, dají se ale očekávat bouřlivé reakce. Nicméně mimo záznam většina přiznává, že určité prostory pro úspory nastanou (jeden rektorát, jednotná správa budov), ale těžké je předvídat, musíme počkat, až zasednou všechny akademické senáty.  

Největší problém tak pravděpodobně zaznamenají organizátoři kulturních akcí, kteří byli zvyklí na “velkou pětku” veřejných pražských vysokých škol. Například organizátoři Hokejové bitvy mají v mžiku z atraktivního souboje 4 týmů pouhý duel. Naopak Souboj fakult dostává nový náboj, jelikož se počet fakult přes noc znásobil. Uvidíme,  jestli organizátoři dovedou zareagovat do soboty.

Připravujeme podrobnosti již na 2.4.2014 a více se dozvíte na “TN.CZ”.

Napsat komentář  • Nastala chyba, události nemohou být zobrazeny. Omlouváme se.