Studentský Majáles 2014

Již druhý ročník Studentského Majálesu se oslaví hned první květnový den. Studenti a studentky napříč pražskými vysokými školami již finišují s přípravami na největší studentský svátek.Areál Univerzity Karlovy v Celetné ulici a nedaleký Ovocný trh se tak na jeden den promění ve festivalové prostory.

Spojení studentů, spojení univerzit.

Studentský Majáles vznikl díky iniciativě studentů pražských vysokých škol, kteří chtějí navázat na tradici majálesů ze šedesátých let. Cílem akce je dokázat, že dnešní studenti mají také co říci, jsou podnikaví a kreativní a jsou schopni dobrovolně věnovat čas a úsilí akci, za kterou by se nemuseli stydět ani profesionálové. Na akci se tak podílí studenti Univerzity Karlovy, VŠE, ČVUT a FAMU. Celá akce je nekomerční a je financována pouze z příspěvků vysokých škol. Vstup na všechny akce je tedy zdarma.

Studenti pro studenty
Právě díky seskupení studentů z různých oborů i vysokých škol se dá říci, že je program skutečně vytříbený a cílený na studenty i širokou veřejnost. V již zmíněném areálu Univerzity Karlovy v Celetné ulici a v prostorách studentského klubu se odehraje desítka kapel složených ze studentstva, svůj vlastní prostor dostanou i milovníci divadla a na stejném místě se odprezentují studentské organizace nebo budou probíhat filmové projekce či autorská čtení. Ovocný trh bude patřit akustickým kapelám. Nebyl by to však ten pravý studentský Majáles, kdyby městem neprocházel alegorický průvod. Ten vyrazí v 11 hodin ráno z Kampy. Další neodmyslitelnou součástí je i volba krále nebo královny Majálesu, která proběhne na hlavní stage ve 20:00.

Hudba
Hudební program Studentského Majálesu není hlavním a stěžejním bodem majálesového dne. Jedná se spíše o další platformu pro prezentaci a realizaci studentstva. Většina účinkujících jsou totiž studenti vysokých škol nebo k nim mají velmi blízko (kantoři, raní absolventi). Chceme jim nabídnout místo, kde se mohou ukázat většímu publiku a nalákat nové fanoušky, kde mohou získat kontakty pro další spolupráci a především, kde si mohou zahrát, a v „hlavním čase“! Hudební program má za úkol dotvořit majálesovou atmosféru tak, aby bylo možné si zatančit na swing i ska. Letošní program zahrnuje hned tři stage – hlavní venkovní, klubovou a akustickou. Zatímco na hlavní stage na dvoře areálu Univerzity Karlovy v Celetné se objeví zejména kapely vybízející k tanci, na podiu z palet akustické stage na Ovocném trhu se bude písničkařit, zpívat sborově a improvizovat. Klubová stage pak poskytne útočiště pro zchlazení hlavy a milovníky nočního elektra. Celkem se představí více než patnáct kapel, interpretů či djs (o účast se jich přihlásilo přibližně třikrát tolik).
Divadlo, studentské spolky
I divadlo se bude točit okolo studentstva. Černé komedie, improvizace i klasické drama vás zavedou do světa, kde prkna znamenají svět.
Účast na majálesu přislíbili i studentské spolky, které se nebudou jen prezentovat, ale také ukážou něco ze své tvorby. A protože si umí i hrát, provedou vás různými soutěžemi – od hledání toho správného sociálního systému až po hru na pastafariány.

// Převzatá tisková zpráva z 22.04. od Sáry Vidímové, lehce redakčně upraveno