STUDENTSKÝ MAJÁLES 2014 – Předmajálesové dění

Již druhý ročník Studentského Majálesu se oslaví hned první květnový den. Studenti a studentky napříč pražskými vysokými školami již finišují s přípravami na největší studentský svátek. Areál Univerzity Karlovy v Celetné ulici a nedaleký Ovocný trh se tak na jeden den promění ve festivalové prostory.

Ještě před vypuknutím hlavní akce si však připravili program, který se do 1. května nevešel. V rámci tohoto předmajálesového dění jsou uspořádána autorská čtení, koncerty, debaty a workshopy, které mají za úkol zvýšit povědomí o klasických studentských majálesech.

Pantagrueliáda

„Na počátku karnevalu bylo Slovo,
a to Slovo bylo u karnevalu,
a to Slovo bylo karneval.“
První předmajálesovou akcí je tzv. Pantagrueliáda. Jedná se o předčítání pasáží z díla Francoise Rabelaise Gargantua a Pantagruel v dopravních prostředcích v centru Prahy. Tito dva obři také přisíbili účast. Celé předčítání se odehraje už zítra mezi 8:00 a 10:00.

Majálesový večer
Nejbližší hudební akcí je zahajovací koncert předmajálesového dění, který se bude konat 11. dubna od 18:30 v DIVUS Café & Library s kapelami Džezvica a J!scream. Přednášku o historii Majálesů bude mít Tomáš Kavka z Centra pro studium populární kultury a další pamětníci. Džezvica je mladá pražská kapela, která sbírá inspiraci v hudbě Balkánského poloostrova. Není to však klasická balkánská dechovka, Džezvica má vlastní styl a vlastní interpretaci. Kapela zvládá i teskné balady i svižnější skladby. Typickým jejich znakem je charismatický ženský trojhlas. Oproti tomu J!scream opravdu dává za pravdu svému názvu. Pořádný rokenrolový nářez pěti studentů rozproudí všechny. Kluci se s hudbou vůbec nepářou, hrají spolu už tři roky a občas mezi scream nacpou i jódlování. Večer pak uzavřou StreetCulture djs.

Workshopy
Dalšími předmajálesovými akcemi jsou výtvarné workshopy, kde si můžete vyrobit transparenty nebo alegorické vozy do průvodu. Oba workshopy se uskuteční ve studentském klubu na Celetné 20, pokaždé v čase od 10:00 do 18:00 a to v datech 13. a 24. dubna. Barvy, papíry i další výtvarné potřeby a dobrá nálada budou všem k dispozici.

Autorská čtení
Nezapomínáme ani na literaturu, proto se 17. dubna od 19:00 v Café v Lese uskuteční pásmo autorského čtení Jakuba Mazance a Mirka Diviše, 28. dubna také od 19:00 ve Standard Café vám budou předčítat Martin Hrnčíř a Kateřina Anima Dušková.

Apollonův Fest FHS
Svátek tvořivosti, o nějž se starají převážně studenti FHS se bude konat 23. dubna od 19:00 v Dejvické
klubovně. Na své si přijdou milovníci literární tvorby, hudby, tance, výtvarného umění, divadla i
krátkého filmu.

Předmajálesová noc
Jelikož hudbu a večírky má snad každý rád, 24. duben od desáté hodiny večerní bude patřit
Předmajálesové noci. Chapeau Rouge oživí Kosmopiel, QOTA DJanes, Mary C. a jiní.

převzato a kráceno z tiskové zprávy Majálesu vydané Sárou Feyglovou a publikované v Praze 8.4.2014