Organizátor pražské VAŠÍ LIGY: Práce mi spadla z nebes

Teď, během zkouškového období, přinášíme rozhovor s hlavním organizátorem nejznámější (nejen) vysokoškolské sportovní ligy. Motivace do letního semestru?

Je obklopen mladými lidmi, dělá to, co ho baví a ještě mu to vydělává. Řeč je o šéfovi pražské buňky VAŠÍ LIGY, sportovní amatérské ligy pro studenty i nestudenty. Už pět let organizuje sporty jako je badminton, squash, tenis a beach volejbal a pořád neztrácí elán, naopak. „Z turnajů přicházím psychicky nabitý,“ říká Jakub Hojer. Co ale takový organizátor přesně dělá?

Zeptám se tě přímo. Děláš VAŠÍ LIGU jako „vedlejšák“ nebo se jí věnuješ naplno? Neumím si moc dobře představit, co všechno organizátor jedné pražské ligy dělá.

Já se starám o celou Prahu, o všechny čtyři sporty. Je toho dost, takže bych LIGU nemohl dělat na částečný úvazek. Časově to v některých měsících vychází na dvanáct až čtrnáct hodin prácedenně, a to počítám i víkendy. Jsou to většinou měsíce jako září, leden a květen, kdy nabíráme lidi do celé sezony. V ostatních měsících je to míň, ale pro představu,co dělám – komunikuju s hráči, řeším jejich dotazy, e-mailem či telefonicky, chodím na schůzky, sháním ceny a další benefity pro hráče, domlouvám sponzory a hlavně domlouvám slevy ve sportcentrech pro hráče VAŠÍ LIGY. Potom organizuju turnaje, dva, tři, někdy až čtyři do měsíce.

Hráči LIGY platí pětistovku za celou sezonu, což jsou čtyři měsíce. Co si vlastně předplácí?

V té pětistovce jsou právě slevy na kurty, které domlouvám já, slevy u obchodních partnerů, jsou tam čtyři soupeři měsíčně, dobře propracovaný web s elektronickou peněženkou, vynikající domlouvací systém a ceny pro hráče. Uvědomuju si, že jsme ve srovnání s jinými ligami o něco dražší, nicméně chci, aby naši hráči měli pocit, že ty peníze dávají za dobrý produkt a myslím si, že se mi to daří. Teď třeba dostali všichni hráči, co jsou v lize, jednodenní vstup do Holmes Place na Andělu zcela zdarma a tam jsou krásné sauny, vířivka, posilovna a běžněstojí vstup  devět set korun. V neposlední řadě potom putuje dvacetikoruna z každého startovného na Nadaci Jedličkova ústavu.

Co obnášíta komunikace s hráči, jak jsi zmínil?

Od hráčů mi chodí přibližně padesát e-mailů denně, těsně před spuštěním sezony je to pak třeba sto e-mailů každý den. Ptají se na různé věci. Od toho, jak liga funguje, přes reklamaci výsledků, dotazy k výsledkům a rozřazení až k tomu, že některý hráč nereaguje na termín. Já tomu hráči zavolám a snažím se ho popohnat. Někteří hráči ale neposílají e-maily, ale rovnou volají, takže občas funguju jako telefonní ústředna. Hlavně před turnajem, kdy se hráči odhlašují nebo přihlašují na turnaj na poslední chvíli.

Komunikace s hráči je tedy tvým každodenním chlebem. Co jsi třeba řešil bizarního?

Stalo se mi třeba, že mi jeden hráč vyhrožoval právníkem. Pán si stěžoval na soupeře, a protože nebyl v právu, tak jsme se nedohodli na jeho návrhu řešení a on mi na to odpověděl, že mi brzy přijde dopis s modrým pruhem. Ligu už nehraje.

Čím se provinil? O co šlo?

Šlo o to, že si stěžoval na soupeře, se kterým nebyl schopný domluvit se na zápase. On mohl odehrávat zápasy od pondělí do čtvrtka, soupeř o víkendu. Ani jeden nechtěl ustoupit, nechtěli se domluvit na nějakém kompromisu, a tak jsem to musel řešit za ně. Pána, který si původně stěžoval a který mi vyhrožoval, jsem vyloučil z ligy. Chci mít v lize pozitivně naladěné lidi, a s tím se vyhrožování neslučuje.

Jak VAŠE LIGA funguje?

Každý měsíc dodáme hráčům kontakty na čtyři soupeře, takže sportují pravidelně, což se jim dříve nedařilo. Hráči podle výsledků potom buď postupují, nebo sestupují.

V čem jste jiní než ligy sportcenter, napadá mě Hamr liga?

Oproti těmto ligám máme dvěvýhody. První výhoda je, že hráč může hrát kdykoliv a kdekoliv. Pokud člověku nevyhovuje dané sportcentrum nebo narazí na soupeře, který je z jiné části Prahy, tak není vázaný na jedno určité středisko, ale může zápas odehrát kdekoliv. Není ani časově nijak svazovaný. Já, když jsem zaměstnaný, tak můžu odehrávat zápasy třeba jenom večer, nebo jenom o víkendech. Je na mně, na kdy si zápasy domluvím.

A ta druhá výhoda?

Ta spočívá v tom, že máme v lize opravdu hodně hráčů. Celkem je to přes třináctset ve všech sportech dohromady. Když dám příklad, tak v badmintonu je v současné době 250 hráčů a máme 14 úrovní. To znamená, že si hráč najde vyrovnané soupeře. Po přihlášení dostane tzv. Divokou kartu, která mu zajistí, že bude hrát přesně na té úrovni, na jakou má. Suma sumárum, čím víc hráčů, tím víc úrovní a také vyrovnaných zápasů. To v ligách sportcenter v takové míře není.

Odměňujete lidi, kteří zápasy neskrečují? Vím, že právě ve sportcentrech je skrečů dost.

No jasně, každý měsíc losujeme pilné hráče, kteří dostanou společenskou hru od Albi.

VAŠÍ LIGU děláš už pět let. Baví tě pořád a hraješ ji ty sám?

Je to skvělá práce, mám ji hrozně moc rád, a když jsem začínal, tak jsem si nedokázal představit, že se tím jednou budu živit, protože mi to v podstatě spadlo z nebe. Začalo to tím, že mě zakladatelé ligy požádali, jestli bych zorganizoval jeden beachvolejbalový turnaj a skončilo to tím, že mě to živí a je to můj život.  Ligu hraju, a to beach volejbal.

Přihlašování do nové sezony končí 31. ledna a více informací se dočtete zde: http://www.vaseliga.cz

Autor: Michaela Nováková, VAŠE LIGA

Napsat komentář  • Nastala chyba, události nemohou být zobrazeny. Omlouváme se.