Rekola.cz – Komunitní sdílení kol po Praze

Jistě už si většina studentů všimla v Dejvicích podivných růžových kol, která se vyskytují před NTK a jednotlivými fakultami. Jedná se o projekt sdílení kol po Praze, jak mnozí známe z jiných evropských měst, ale v trošku jiné formě.

Například v Paříži nebo Amsterodamu už celkem běžně vídáme stojany s koly, které si může půjčit každý. Po zaplacení určité částky si kolo ze stojanu vyzvedne, může se na něm volně pohybovat a poté ho zanechá u jiného stojanu, třeba na druhé straně města. Mnohé z nás, včetně mě už napadlo, proč v Praze takový projekt ještě není. Kdo se nad tím trošku více zamyslel, napadly ho některé z následujících důvodů: Praha je kopcovitá, kola by se hromadila u řeky; jsme v Čechách, kola by se ztrácela; kam by se stojany do už tak přeplněné metropole vešly; atd…

Dva studenti ČZU se těchto prvotních myšlenek nezalekli a přišli s geniálním nápadem. Jejich vize je následující: Téměř každý má doma na půdě nebo ve sklepě nějaké staré kolo, které tam zabírá místo a nikdo na něm nejezdí. Kdyby se jim podařilo tato kola posbírat, mohli by získat docela velký vozový park, a to levně, většinou asi za odvoz. Dále, na co jsou potřeba stojany, když se v Praze dá kolo zamknout ke kdejakému zábradlí nebo lampě. Když budou kola ještě zanesená v internetové databázi propojené s aplikací na smartphony, uživatelé se k nim dostanou jednoduše. Každé kolo dostane zámek s číselným kódem, který člověk zjistí z aplikace, zadá a může vyrazit. Celkem jednoduché.

V testovací verzi už aplikace běžela na kampusu ČZU v Suchdole a dopadlo to dobře, takže projekt pokračuje. Dostal záštitu Hlavního města Prahy a rozšiřuje se dál. Organizátoři sbírají další kola a v dejvické Klubovně pořádají čtvrteční opravy kol, kde každý dobrovolně může přidat ruku k dílu. V Klubovně se také můžete stát členem projektu a poskytnout svoje kolo.

Vypadá to jako utopie, že? Sice to má stále nějaké háčky: poruchy na kolech, krádeže, hromadění kol u řeky, ale na stránkách www.rekola.cz vysvětlují zakladatelé projektu, proč to všechno bude fungovat. Já osobně pevně věřím, že to fungovat bude.

Takže pokud máte doma ve sklepě nějakou starou “Esku”, tak už víte, že v Klubovně se jí můžete zbavit. Třeba se na ní někdo ještě rád projede :)