Majáles ve Stromovce končí

Praha 1. 4. 2013 Letošní rok uzavře devítiletou éru Pražských Majálesů. Současný Pražský Majáles se chystá od příštího roku přejmenovat na „Májový festival“ a nehodlá používat jméno „Majáles“.

Přejmenováním naší akce na „Májový festival“ reagujeme na nově vzniklý Studentský Majáles. Pokud si studenti jsou skutečně schopni zorganizovat tuto akci sami, není důvod, abychom ji nadále zastřešovali,“ říká Michal Šrámek, hlavní organizátor Pražského Majálesu ve Stromovce. Organizátoři Studentského Majálesu jsou přesvědčeni, že k tomu přistoupili z jiného důvodu. “Pražský Majáles ztratil v letošním roce záštitu některých univerzit,” upozorňuje jeden z organizátorů Studentského Majálesu Štěpán Drahokoupil. Dalším důvodem mohl být odpor studentů. Studentům nevyhovovala přílišná komerce, vysoké vstupné a naprostá absence studentské kultury na komerčním Majálesu ve Stromovce.

Chtěli bychom tímto poděkovat všem, kteří se zapojili do organizace všech devíti ročníků. Od příštího roku již průvod a volbu krále zcela přenecháme Studentskému Majálesu“, dodává ke změně jména a zaměření celé akce Tomáš Gavlas, další z organizátorů Pražského Majálesu.

Minulou sobotu postavili zástupci Pražského Majálesu poslední májku, kterou jim pomáhal stavět i starosta Prahy 1, Oldřich Lomecký. „Velice vítám změnu podoby festivalu a aktivitu studentů. Budu se těšit na novou podobu Májového festivalu i Studentského Majálesu. Praha tak získá dvě výborné akce“, dodává ke změně starosta Lomecký.

O budoucí podobě obou akcí se domluvili jejich zástupci na společném jednání.

Prahu za měsíc čekají poprvé a naposledy dva majálesy, 30. dubna ve Stromovce a 1. května Studentský Majáles v Karolinu.

Organizátoři Studentského Majálesu tento krok Pražského Majálesu vítají, dávají tím podle nich opravdový prostor pro prezentaci studentů. „Majáles má být událostí, na níž se studenti budou bavit, ale zároveň se stanou i jejími aktivními tvůrci a pořadateli,“ říká hlavní organizátorka studentské akce Karolína Chloubová. Majáles podle studentů nemá být jen o hudbě, ale také o diskusích o vysokoškolské politice a všem, co je studentům blízké, mají se zde prezentovat mladí výtvarníci, filmaři a spisovatelé. Studentský Majáles chce navázat na tradici majálesů z šedesátých let.

Zdroj: www.majalesstudentu.cz

Karolína Chloubová