Zkuste studovat na Georgia Tech

Chcete studovat v zahraničí? Na některé z prestižních univerzit v USA? Čtěte dále zážitky Miroslava Gregoroviče, který absolvoval studium na Georgia Institute of Technology.

Studium na prestižní americké univerzitě patřilo k mým snům od mého prvního zážitků za “velkou louží” v roce 2007, kdy jsem jako kuchař pracoval v krásném přímořském městečku Destin ve státu Florida v rámci letního programu Work and Travel. Byl to vzdálený sen, protože přijímací nároky jsou vysoké nejenom z hlediska studijního prospěchu a certifikátů jazykové dovednosti, ale důraz je také kladen na mimouniverzitní aktivity, tj. něco nad rámec zkoušek a zápočtů, a v neposlední řadě zajištěného financování. Jak krize v posledních letech bohužel přiškrtila grantové a stipendijní programy poskytované ze strany univerzit a nadací, tak o to více se můj sen vzdaloval. Proto mě velice zaujal stipendijní program nadace Naumann-Etienne (NEF), který každý rok ve spolupráci s ČVUT a dalšími evropskými univerzitami finančně podpoří jednoho studenta ve vybraných magisterských oborech na Georgia Institute of Technology. Jedno místo je velice málo, ale říkal jsem, že taková šance je jednou za život a nesmí se propásnout.

Pečlivé přípravě všech podkladových dokumentů jsem věnoval kolem 6 měsíců, vše to zahrnovalo hlavně dobře zpracovaný motivační dopis ve stylu “Proč já a jak v budoucnu zhodnotím studium?”, certifikáty TOEFL a GRE, návrh zamýšleného magisterského výzkumu, doporučující dopisy a v neposlední řadě portfolio předchozích pracovních zkušeností a volnočasových aktivit. Po úspěšném absolvování prvních výběrových testů a pohovoru jsem byl vybrán s dvěma dalšími studenty studenty z ČVUT k osobnímu setkání se zástupcem nadace, kde jsem shrnul svou motivaci a podrobněji popsal, čemu bych se rád věnoval na Georgia TECH a své budoucí plány. Ten pocit, když jsem po pohovoru šel zasněženou Prahou zpátky na kolej a v hlavě se mi honilo spoustu myšlenek “Co kdyby to vyšlo? Uspěji mezi tak silnou konkurencí? Bude ten jeden šťastlivec?”, byl strašně silný, mísící nadšení a také možné zklamání z neúspěchu těsně před cílem. Asi navždy si budu pamatovat ten okamžik, kdy jsem jako ve snu seděl doma na posteli a v ruce držel dva dopisy, jeden z nadace a druhý z univerzity oznamující mé přijetí a přidělené stipendium. Můj se sen se začal plnit.

Georgia Institute Technology patří k špičkovým americkým technickým institucím a po roce studia v magisterském programu MS Supply Chain Engineering musím potvrdit, že univerzita dostála své pověsti. Nejenom kvalitní vybavení laboratoří, ale hlavně velkou váhu sehrál kolektiv profesorů a ostatních spolužáků. V mém programu studovalo 45 studentů deseti různých národností. Bylo úžasné vidět, jak kvalitní a inovativní myšlenky vzejdou z diskuze a týmové práce tak kulturně a dovednostně “našláplého” kolektivu. Mě osobně se velice líbilo, že ve skupině panoval silný drive a zapálení pro každý projekt nebo úkol. Kouzlo studia na Georgia Tech bylo ve spojení náročného studia s intenzivní sociálním životem, přes 140 societies a clubs nabízelo nepřeberné množství mimoškolní realizace. Neváhal jsem a zapojil se do pestrého akademického života. Jako jediný Evropan a Čech jsem reprezentoval barvy školy jako trombonista v univerzitním marching bandu hrajícím před každým fotbalovým zápasem a větší akcí. Byla to velice jedinečná příležitost jak “nasát” a prožít americké univerzitní zvyky a tradice. Hrát v 350 členné “kapele” až pro 30,000 diváků je prostě dech beroucí zkušenost.

Program byl unikátně koncipován do tří semestrů, v zimním byl větší důraz kladen na inženýrské předměty typu operační výzkum a dynamická optimalizace systémů, v jarním jsme aplikovali teoretické znalosti v reálných projektech pod vedení profesorů a lektorů z průmyslu, letní semestr byl zasvěcen závěrečné tří-měsíční práci.

Byl jsem nadšený, když se mi podařilo domluvit zpracování projektu formou stáže v technologické firmě SanDisk, která působí v Sillicon Valley ve státu Kalifornie. Stáž mi dala cennou zkušenost z prostředí dynamické korporace, která patří k lídrům v oblasti Flash Memory technologiích a důležitou šanci obhájení vědomostí a znalostí nabytých z dob studia na ČVUT a Georgia TECH. Nabídka pracovního místa byla více než vynikajícím hodnocením a známkou, že jsem obstál v tvrdé mezinárodní konkurenci ostatních stážistů.

Cesta od začátku, kdy jsem se rozhodl začít připravovat na výběrové řízení, až po nezapomenutelný graduační ceremoniál v typickém promočním rouchu nebyla lehká, ale když si plníte svůj sen, tak se nic nezdá nemožné.

Miroslav Gregorovič

“Inspiroval Vás příběh Mirka Gregoroviče?”
Přijďte si poslechnout další příběhy studentů, kteří studovali v zahraničí a přesvědčte se, že studium v zahraničí je jedinečná zkušenost a příležitost, kterou jako studenti ČVUT máme na dosah. Ať v rámci exchange programu Erasmus po Evropě či přes bilaterální dohody po celém světě, ČVUT nabízí jednu z nejširších a troufáme si tvrdit nejpřístupnějších možností studia v zahraničí v rámci univerzit v České republice. Této možnosti ročně využívá více jak 500 studentů ČVUT, buďte mezi nimi i Vy! Navštivte Veletrh studia v zahraničí / Study Abroad Fair 2012, který se koná již za pár dní 13. 11. 2012 v atriích nové budovy fakulty architektury a fakulty informačních technologií. Zde, kromě přednášek studentů, kteří studium v zahraničí absolvovaly, můžete dále navštívit stánky a prezentace institucí nabízejících stipendia a stáže v zahraničí a především navštívit prezentaci a stánek Oddělení zahraničních styků Rektorátu ČVUT, kde se dozvíte o konkrétních možnostech studia v zahraničí pro nadcházející roky. Těšíme se na Vás!