9 let výstav a koncertů: výročí kolektivu A.M.180

Druhou listopadovou neděli (11.11.2012) koncertem kapely Xiu Xiu oslaví kolektiv A.M.180 v Klubu 007 na Strahově své 9.narozeniny.

Když sourozenci Jakub a Anežka Hoškovi společně se Štěpánem Bolfem a dalšími přáteli v roce 2003 pořadatelskou partičku A.M.180 Collective zakládali, byla kalifornská kapela Xiu Xiu jedna z prvních, na které se bez výhrad shodli. Společně vyjížděli na jejich koncerty za hranice, společně ji chtěli dostat na koncert do Prahy. Od začátku jim byl blízký postoj zakladatele Xiu Xiu Jamieho Stewarta, který se publiku nepodbízí, a prostřednictvím hudby nutí posluchače přemýšlet o nejrůznějších tabu, fobiích a utrpení. „Jamie se lidem ve svojí tvorbě dává úplně všanc, odkrývá věci, které si neradi přiznáváme. To mnohé zneklidňuje a vytáčí až k úplnému odmítnutí. Jsme přesvědčení, že s tak silnou hudbou, respektive uměním by lidé měli být konfrontováni,“ říká Bolf.

Poprvé Xiu Xiu zahráli na 5. narozeninách A.M.180, podruhé na jeho sedmém výročí, zatím nikdy ale v Česku nevystupovali v klubu, který je přitom pro A.M.180 zásadní – na strahovské Sedmičce. „Je to jedna z mála pražských scén, která dlouhodobě nabízí férové zázemí podobným partám jako jsme my,“ upřesňuje Jakub Hošek.

Xiu Xiu tam 11.listopadu vystoupí se speciálním setem sestaveným pro aktuální turné. „Rozhodně bude nejdepresivnější, který jsme kdy hráli,“ vzkázal Jamie Stewart českým fanouškům v rozhovoru pro Indiemusic.cz. Jako předkapely zahrají neo-gothic dvojice Low Sea z Irska a elektronický projekt Američana Jamese Rossiho, Jr. s názvem Avoxblue.

Za devět let uspořádali A.M.180 více než půl druhé stovky koncertů, podobné množství výstav, čtyři ročníky festivalu Creepy Teepee a spoluzaložili label AMDiscs. Opakovaně dávají příležitost kapelám a projektům na začátku kariéry i během následného vzestupu (např. Final Fantasy), podporují jména, která programově zůstávají v undergroundu (U.S. Girls), a se stejným nadšením přiváží poprvé do Česka hvězdy nezávislé scény (Billa Callahana nebo Liars).

Neskromně si myslíme, že za ta léta do podoby nezávislé scény nenásilně promlouváme a spoluutváříme ji,“ uzavírá Bolf.

Přijďte to s námi neskromně oslavit!

A.M. 180 Collective

Napsat komentář  • Nastala chyba, události nemohou být zobrazeny. Omlouváme se.