Gaudeamus Alkotour

Výrážím na údajně nejlepší pařbu podzimu. Jsem zvědavý, protože obvykle masové akce nevyhledávám, raději zajdu do malého baru na skleničku s pár kamarády. Už když ale nastupuju do metra na Muzeu, je mi jasné, že tohle bude velké…

Gaudeamus Alkotour je seriál soubojů Pražských univerzit v popíjení alkoholu. Nyní už pravidelně soupeří ČVUT, VŠE, ČZU, VŠCHT a UK. Posledních několik utkání vyhrálo ČVUT, nejnověhší podnik se konal v garážích Kongresového centra, neboli v klubu Óčko. Vstup za 50,- zaplatilo 4500 lidí, víc by se snad ani nevešlo. Hlasování probíhá házením žetonu (za každý drink) do nádob u pódia, po hodině se dělá součet.

Vystupuji, stejně jako většina soupravy, na Vyšehradě. Je před desátou, již potkáváme lidi jdoucí pryč. Ale pomalu se blížíme ke zvuku hudby jdoucí z podzemních garáží. A už se dostáváme do davu tlačícího se dovnitř, kterým se probíjejí nešťastníci, co chtějí ven. V tu chvíli si říkám, proč jsem se nechal od šéfredaktora ukecat a vydal se dělat reportáž zrovna sem. Ale já to přeci nesmím vzdát!

Konečně se probojovávám dovnitř a snažím se v šeru rozkoukat. Jsou zde v podstatě jen 4 středobody – šatna, pódium, bary a toalety. A hlavně spousta lidí! Po chvíli se mi daří najít nějaké známé, poprvé si všimnu skóre. Vedeme nad ČZU, ale celkem těsně, ostatní školy nestíhají.

Následně, jak probíhá večer, potkávám další a další známé i neznámé, zjistím, kde je nejkratší fronta na pivo a začínám si užívat i hudbu, která přeci jen není můj styl (převážně přeremixované písničky). A taky se zájmem sleduji skóre. Již na dalším sčítání nás předbíhá ČZU, což se slaví hromovým “ČéZetÚúúú”. Já ale zůstávám klidný, od kamaráda se dozvídám, že Zemědělci většinou brzo odpadnou. Dnes večer to ale tak nevypadá, Zemědělci zvyšují svůj náskok až na 170 bodů. Před posledním zčítáním se ale karta pomalu obrací, ztrácíme již jen 70 bodů!

V tom začíná doslova závod na baru, zbývá již jen 30 minut. I já se nechávám strhnout a z taktických důvodů přecházím z piva na panáky. Celá hospoda finišuje, dokud se neuzavřou hlasovací krabice. Stejně jako mnoho dalších už poslední žetony nedoručím. Poté čekáme na vyhlášení, dav pod pódiem je vysloveně nervózní. A ČVUT opět VÍTĚZÍ! Oslavný pokřik se nese celým sálem, kdo je tady pánem?

Závěrem zbývá již jen podotknout, že sice se nezadařilo v hokeji, ale v jiných disciplínách vedou studenti ČVUT opravdu dlouhodobě!