Prožili jsme MALTU!

MALTA, neboli Malé Aklimatizační Letní Tmelení Akademiků je seznamovací kurz pro nastupující studenty Fakulty stavební na Českém vysokém učení technickém. Po loňské premiéře se druhého ročníku zúčastnilo opět kolem 200 nováčků a 30 organizátorů.


Vše se odehrávalo v táboře YMCA Soběšín, který je svou kapacitou pro akci skvěle vyhovující, se skvělým dopravním spojením vlakem a přilehlou Sázavou, která byla i v září koupatelná.

Jaký měli mladí stavaři, architekti a geodeti program? Během 4 dnů a tří nocí toho stihli opravdu mnoho. V pondělí 10.9. odpoledne se začali první skupinky trousit do Soběšína, někteří přijeli autem, většina vlakem a dva odvážlivci na kole (až z Berouna a Děčína). Čekala je perfektně fungující registrace, kde dostali uvítací balíček (taška, blok, propiska, atp.), visačku se jménem a klíče od chatek, aby se ubytovali.

Hned po večeři následovalo slavnostní uvítání a poté prezentace IAESTE, kde se studenti dozvěděli, že děláme nejen Maltu, ale i spoustu dalších projektů. Následoval bezpochyby nejpopulárnější bod dne, neboli volný program.

K úterní snídani se ne všem vstávalo s lehkostí, jak už to tak bývá. Ti, kteří vstali, se rozdělili na dvě skupiny – jedna obsadila 36 lodí a vydala se do Českého Šternberka po vodě. Druhá skupina poctivě naslouchala prezentaci různých studentských organizací, ať už šlo o International Students Club (starající se o studenty přijíždějící na Erasmus), strahovský kolejní klub Silicon Hill, nebo třeba Audiovizuální centrum působící při ČVUT. Studentům bylo též představeno Kariérní centrum a projekt Formule. Jakmile se vrátili vodáci, proběhl oběd a poslední prezentace, prezident Studentské Unie Tomáš Zloch spolu s Radimem Roškou ukázali, co vše lze v studentských organizacích při ČVUT dělat a zažít.

Odpoledne následoval hlavní bod celého programu, Projekt. Účastníci se rozdělili do týmů po 13 lidech a každý tým dostal mentora-organizátora. Dostali za úkol zpracovat grafickou podobu věže a získat řadu povolení na “Stavebním úřadě”. Postupně tým za týmem rozkresloval své návrhy a vyplněním lehce záludného testu získával stavební povolení. To se všem podařilo a tak se přešlo k prezentaci projektů. Pro urychlení, při počtu šestnácti týmů, zasedly dvě tříčlenné komise, které tvořil vždy i jeden cenný host, návštěva z fakulty. Projekty byly různorodé a verdikty poroty přijímány s nadšením.

Do středy nás probudila bouřková mračna, která během dopoledne spustila nekompromisní liják. Proto původně plánované sportovní dopoledne využila velká část účastníků k dospání, případně diskusím uvnitř chatek. Ale i tak odpoledne zahájilo pokračování Projektu. Úkolem bylo sestavit model navržené věže. Podle hodnocení poroty z předchozího dne, dostal každý tým finance na materiál pro stavbu. Pokud jim prostředky nestačily, mohli je doplnit plněním různých, převážně sportovních, soutěží. Například lezecká stěna, střelba, fotbal, ale i úlohy z mechaniky či řešení integrálů. Jak se blížila šestá hodina, věže ze špejlí rostly a rostly, až dosahovaly několikametrových výšek, takže jejich přesun byl opravdu komplikovaný. Takže po večeři nastal okamžik pravdy, všechny týmy předstoupily před, tentokrát již pětičlennou porotu. Prezentační maraton skončil vítězstvím věže ve tvaru vzkvétající květiny před nejvyšším projektem Poseidon a Žraločí ploutví. Nejvyšší věž měla přes 2,5 metru! Následoval přípitek, jak jinak než betonem (becherovka+tonic), a oslnivá fireshow v podání Lukáše Kučery z Kariérního centra. Na závěrečnou diskotéku přijel DJ z rádia, takže se veselilo do brzkých ranních hodin…

Čtvrtek ráno patřil již jen odjezdům a loučení před blízkým začátkem akademického roku. Organizační parta nejen z IAESTE všechno zabalila a všichni se vydali do svých domovů…

Napsat komentář  • Nastala chyba, události nemohou být zobrazeny. Omlouváme se.